Diagnoza psychologiczna jest złożonym procesem, dzięki któremu poznajemy przyczyny trudności dziecka związanych z obszarem zachowania czy uczenia się. W ramach diagnozy bada się potencjał i zasoby dziecka, jak i również deficyty problemy, z jakimi się boryka. By dobrze zdiagnozować przyczynę zgłaszanych trudności, ważne jest wieloaspektowe podejście oraz zebranie informacji od najbliższego otoczenia.
W czasie diagnozy psycholog, korzystając z metod, technik i narzędzi jest często w stanie dowiedzieć się co kryje się za danym zachowaniem dziecka. Biorąc pod uwagę perspektywę samego dziecka, rodziców, środowiska szkolnego czy społecznego, buduje obraz, który pozwala lepiej zrozumieć funkcjonowanie dziecka w różnych obszarach jego życia.
Czasem to, co wydaje się problemowym zachowaniem, jest komunikatem dziecka lub próba radzenia sobie z czymś trudnym. Czasem dane zachowanie wynika bardziej z trudności w regulowaniu swoich emocji i impulsów. Bardzo ważne jest by w procesie diagnozy, a później terapii, w sposób aktywny mogli włączyć się rodzice. To oni bowiem znają swoje dziecko najlepiej oraz mają duży wpływ na wspieranie dziecka w rozwoju. Istotne jest również, by pamiętać, że każde dziecko ma swój czas i rozwija się we własnym tempie. Niektóre z trudności zanikają z czasem lub dziecko nabywa umiejętności radzenia sobie. Inne zaś wymagają wsparcie bliskich, a czasem wsparcia psychologa czy terapeuty.
20.12.2022r.